Senegal to ogromna różnorodność spędzania wolnego czasu, delektowania się przyrodą, nasycaniem żywiołami, kolorami  i smakami czyli życia celebrowaniem. Przykładowe możliwości działań połączyliśmy z Żywiołami by przeprowadziły Cię po Ziemi, Ogniu, Wodzie, Powietrzu i Eterze. Zwróć uwagę na  zwrot BYĆ TAM z co rocznymi wydarzeniami sportowymi i kulturalnymi dla pasjonatów.

ZIEMIA i OGIEŃ        Historia  Kultura  Sztuka  Sport  Odpoczynek

Historia. Zwiedzanie i poznawanie historii kraju, kultury i sztuki. Odkrywanie miejsc wpisanych na listę UNESCO, historycznej wyspy Gorée  czy St Louis, urokliwych rybackich wiosek i świętego meczetu w Touba.

Kultura. Uczestnictwo w lokalnych festiwalach, wydarzeniach i rytuałach grup etnicznych. Odwiedzanie wiosek artystów, galerii, folklorystycznych targów, centrów rękodzieła czy muzeów.

Festiwale. Tańca, muzyki, filmowe, teatralne, religijne, plemienne czy mody? BYĆ TAM: roczny Festiwal Jazzowy w St Louis/ roczne Festiwale Muzyczne Afryki/ roczne Festiwale Sztuki i wiele innych…

Sztuka. Warsztaty malowania pod szkłem, obrazy z piasku, obrazy ze skrzydeł barwnych motyli, rzeźby w drewnie, plecienie koszy, zajęcia ceramiczne czy batik. Wizyty w atelier lokalnych artystów i wspólne tworzenie.

Muzyka. Koncerty publiczne lub wspólne granie na bębnach i śpiewanie – nagraj swóją własną płytę w afrykańskich rytmach z Senegalczykami w profesjonalnym studio nagrań!

Taniec. Żywiołowe tańce senegalskie na plaży lub przy Baobabach a może transowe-plemienne? Warsztaty tańca profesjonalnego w studio lub spektakl baletu czy tańca współczesnego w Dakarze.

Przyroda. Odkryj niezwykłe krajobrazy, które dyktują swe prawa człowiekowi i ogłaszają się jedynym władcą tej przestrzeni. Parki narodowe i rezerwaty przyrody a w nich lwy, zebry, żyrafy, nosorożce, małpy, hipopotamy, gazele, przeróżne odmiany antylop czy krokodyle. Spacer z młodymi lwami, ptaków egzotycznych podglądanie w specjalnym parku czy wsparcie ochrony szympansów na dalekim wschodzie Senegalu.

Pustynia i wydmy. Pobyt na pustyni Lompoul, przejażdzka na wielbłądach po wydmach i nocleg w marokańskich namiotach pod rozgwieżdżonym niebem wypatrując najjaśniejszej gwiazdy na półkuli północnej.

Ziemia. Pole golfowe, tenis ziemny czy slalom rolkami w profesjonalnym parku. BYĆ TAM: co roczne zawody The Senegalese Open or World Slalom Series.

Motory i rowery. Quads,  buggies po plaży lub bezdrożach sawann, a może  albo rowerem między wsiami, krowami i Baobabami? BYĆ TAM: 6 godz. rywalizacja między Porsche, Lotus etc na International Dakar Baobab Circuit w Sindia – tylko dla pojazdów max 21 cylindrowych.

Karting i motocross. BYĆ TAM: co roczny Rajd Dakar Rally w Afryce lub Africa Eco race lub co roczny zjazd Harley Davidson circuit.

Zapasy i Judo. Słynne senegalskie zapasy – prywatnie na plaży z Senegalczykami lub na żywo na arenie. BYĆ TAM: co roczne zawody Judo – International Judo Tournament.

Konno. Po plaży o zachodzie słońca lub po sawannie. BYĆ TAM: co roczny Hippodrome – największy wyścig sezonu w Senegalu.

Sporty plażowe. Siatkówka, piłka nożna czy zapasy z Senegalczykami?

Siłownia plażowa. Męski trening sportowy na plaży z Senegalczykami. Wieczorny jogging, ćwiczenia mięśni w dziurach z piachu czy w specjalnie przygotowanych miejscach dla sportowców.

Bieg. Jogging na plaży czy biegi profesjonalne? BYĆ TAM: co roczny pół-maraton w Dakarze oraz IAAF Dakar Grand prix Rally.

Strefa Kobiet. Kobiece spotkania, tajniki senegalskiego flirtu i uwodzenia. Wyprawy na lokalny targ po zakup damskich sekretów lub barwnych afrykańskich tkanin i odwiedziny krawców albo sklepów Coutur.

Ciało. Poranna joga, zabiegi w SPA, masaże lub wieczorne w oceanie pływanie.

Gotowanie. Warsztaty tradycyjnej kuchni, nauka parzenia zielonej herbaty po senegalsku czy przyrządzania soków z owoców Baobabu (Jus de Boye), imbiru (Jus de Gingembre), kwiatów hibiskusa (Jus de Bissap) czy tamaryndowca.

Gwiazdy. Kluby, dyskoteki, lokalne bary czy międzynarodowe restauracje i kasyna?

 

WODA                      Ocean   Rzeki  Jeziora  Wodospady

Sporty. Jet ski, wind surfing, kitesurfing, wyścigi canoe, kajaki morskie, katamarany, pontony, motorówki, łódki czy jazda na bananie – do wyboru do koloru. BYĆ TAM: co roczny Rip Curl West Africa Tour.

Extreme. Skoki z klifu w Dakarze lub park krokodyli – co mocniejsze? BYĆ TAM: coroczne zawody pływackie między Dakar – wyspą Gorée dla elit i amatorów – 4 lub 7 km.

Ryby. Wyprawy prywatne łodzią na połów ryb oceanicznych lub zawody sportowe. BYĆ TAM: Marlin Open Terroubi lub Marlin Cup Ngor.

Piknik. Prywatny piknik na bezludnej, piaszczystej wysepce otoczonej wodą i spacer po muszelkowej wyspie.

Delty rzek. Wyprawa łodzą i obserwacja obfitości ptaków w delcie du Saloum lub Parku Narodowym du Djoudj – Ptasim Sanktuarium, w którym zatrzymują się miliony ptaków migrujących zimą z Europy przez Saharę.

Wodospady. Orzeźwienie w wodospadach na dalekim, malowniczym i jeszcze poza cywilizacją wschodzie Senegalu.

Jezioro. Kąpiel w bardzo ciepłym, różowym od alg i bardzo słonym jeziorze – nie trzeba umieć pływać!

 

POWIETRZE                   Loty  ULM  AccroBaobaby

Lot. Pilotaż samolotu nad oceanem o zachodzie słońca. BYĆ TAM: roczna wyprawa powietrzna po Senegalu lub Rajd podniebny z Touluse we Francji do Saint Louis w Senegalu.

Akro. Akrobacje na Baobabach w specjalnym parku – dla dzieci, dorosłych i pracowych zespołów!

 

ETER              Mistycznie   Dotyk Duszy   Radość Serca

Dusza. Joga, medytacje, praktyka uważności- Mindfulness, tańce, śpiewy czy malowanie intuicyjne i wiele innych elementów w ramach Programu Autorskiego Joanny.

Mistycyzm. Spotkania z lokalnymi uzdrowicielami, Griotami – historii opowiadaczami lub uczestnictwo w plemiennych obrządkach animistycznych.

Ogień. Wspólne biesiadownie i historii niezwykłych bajanie przy ognisku pod rozgwieżdżonym niebem a może z ogniem czarowanie?.

Baobaby. Medytacje z potężnymi pradawnymi Baobabami – słuchając ich opowieści i mądrości, wchodząc do ich wnętrza lub modląc się przy tym świętym, skarłowaciałym za zakolem rzeki schowanym i muszelkami udekorowanym.

Kamienie. Mistyczne kręgi kamienne Senegambii.